- julkalender 2009 - http://kalender2009.pickipicki.se -
Lucka 22 - Vi fick knäck!
Posted By tina On 22 december 2009 @ 9:36 In julgodis | 2 Comments

Titta vilken tjusig present vi fick av Johanna och Robin igår, knäck minsann!
Knäck
2 dl vispgrädde
2 dl socker
2 dl ljus sirap
(ev 1 dl skållad och hackad mandel)
Placera ut knäckformarna på en plåt eller bricka. Koka grädde, socker och sirap i en kastrull, medelvärme i ungefär 15-30 minuter. Kontrollera om knäcken är färdig genom att göra ett kulprov (droppa lite av knäckesmeten i ett glas kallt vatten, om det går att forma en kula av smeten är den färdig). Fyll smeten i formarna och ställ knäcken att stelna i kylskåp eller ute i snön. Förvaras svalt.
Vill man kan man röra ner hackad mandel i smeten innan den hälls upp i formarna, alternativt göra som Ernst: fylla hackad mandel i botten av de tomma formarna och därefter hälla över knäcksmeten.
Article printed from julkalender 2009: http://kalender2009.pickipicki.se
URL to article: http://kalender2009.pickipicki.se/2009/12/22/lucka-22-vi-fick-knack/
URLs in this post:
[1] : http://njutmaten.blogspot.com/2009/12/knackmania.html
Click here to print.
Copyright © 2009 julkalender. All rights reserved.
2 Comments To "Lucka 22 - Vi fick knäck!"
#1 Comment By Mikaela On 22 december 2009 @ 10:44
Grymt fin present!
Måste bara dela med mig, igår lärde jag mitt ett nytt knäcktips som revolutionerade julstöket en smula, helt kladdfritt i princip! [1]
#2 Comment By Birgitta Höglund’s Mat On 22 december 2009 @ 17:11
Vilken fin present. Själv kommer jag att njuta av en eller två av min systers goda knäckar i år.
Själv har jag gjort Mörk Chockladtryffel med Passionsfrukt och Ischoklad. Det blir nog en hel del gott på Familjens julbord.
Ha en riktigt God Jul önskar Birgitta